Lähes 350 koiralta mitattu rabiesrokotevasta-aineet
Viipurin Koirat ry alkoi teettää rabiesrokotevasta-ainemittauksia kesällä 2018. Vapaaehtoinen vasta-aineiden määritys on sen jälkeen suoritettu kaikille yhdistyksen välityksellä adoptoiduille koirille ennen suomalaiseen kotiin muuttoa. Joulukuuhun 2019 mennessä jo lähes 350 koiran verinäytteet on analysoitu. Yhdistys tuo Suomeen koiria vasta sen jälkeen, kun vasta-ainetestillä on voitu osoittaa, että ne on rokotettu rabiesta vastaan.
Riittäväksi rabiesvasta-ainetasoksi katsotaan 0,5 IU/ml, joka suojaa koiraa tartunnalta.
Valtaosa adoptioperheistä maksaa vajaan sadan euron hintaisen tutkimuksen mielellään. Yhdistys huolehtii tutkimuksen kustannuksista, mikäli koiran tuleva perhe ei sitä tee.
Koirat tutkitaan myös punkkien ja hyttysten välityksellä tarttuvien tautien varalta. Viipurin Koirien teettämään testipakettiin sisältyy 7–8 vektorivälitteisen taudin analyysiä.
Näytteet matkalla laboratorioon. Kuva: Aino Arjas
Lisätiedot: aino.arjas@viipurinkoirat.fi
Lue lisää Viipurin Koirien teettämistä tautitesteistä.